Región Stredné Pohronie
Tvorí ho päť výrazných geomorfologických jednotiek, a to:
-
Žiarska kotlina
-
Pohronský Inovec
-
pohorie Vtáčnik
-
Kremnické vrchy
-
Štiavnické vrchy.
Štiavnické a Kremnické vrchy boli od stredoveku baníckymi oblasťami s rozvinutou ťažbou zlatých, strieborných a medených rúd. Baníctvo a ťažba rúd má dlhoročnú tradíciu najmä v oblasti a okolí Banskej Štiavnice, Kremnice a Hodruše – Hámroch.
Údolie rieky Hron sa považuje za centrum regiónu. Rieka Hron odvodňuje väčšinu územia a jej celková dĺžka v regióne je 65 km. Údolie tvorí os východ – juhozápad a predstavuje dôležitú dopravnú tepnu. V údolí rieky Hron ležia dve okresné mestá regiónu, a to Žiar nad Hronom a Žarnovica.
Región je známy výskytom teplých termálnych prameňov v oblasti Kremnických a Štiavnických vrchov, a to Kremnici, v Sklených Tepliciach a vo Vyhniach. Sklené Teplice majú štatút kúpeľnej obce.
Na území regiónu sa nachádzajú dve vyhlásené chránené krajinné oblasti:
-
Ponitrie
-
Štiavnické vrchy.
Vysoká koncentrácia kultúrnych, historických a technických pamiatok sa vyskytuje v okolí Banskej Štiavnice a Kremnice, ktorých historické jadrá sú vyhlásené za mestské pamiatkové rezervácie. Mesto Banská Štiavnica s okolitými technickými pamiatkami bolo v r. 1995 zaradené do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V regióne sú aj ďalšie významné historické mestá, ako Nová Baňa, banícke a industriálne sídla Kremnické Bane, Kozelník, Banská Belá, Štiavnické Bane, Vyhne, Hodruša – Hámre, Žarnovica a iné, napr. kláštorné sídlo Hronský Beňadik a bývalý Svätý Kríž, dnes Žiar nad Hronom.
Celé územie je výrazne členitá vrchovina. Horstvá dosahujúce nadmorskú výšku cez 900 m sú vhodné aj pre náročnejšiu turistiku, cykloturistiku a pre lyžiarske športy, najmä v Kremnických a Štiavnických vrchoch. Údolie rieky Hron umožňuje vodnú turistiku a iné vodné športy. Unikátna sústava umelých vodných nádrží (tajchy) so zásobovacími systémami v okolí Banskej Štiavnice je vhodným priestorom pre rekreačné, relaxačné činnosti a vodné športy.