Kultúrne a historické pamiatky
Kultúrne a historické pamiatky...
Na stánke sa pracuje...
Banská Štiavnica
Prvá písomná zmienka o starobylom banskom meste, kde sa v minulosti ťažilo hlavne striebro, ležiacom uprostred Štiavnických vrchov, pochádza z roku 1217. Mesto je zapísané v Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.
Dominantami mesta sú:
SLOVENSKÉ BANSKÉ MÚZEUM
-
Banské múzeum v prírode - Skanzen: najväčšia atrakcia Banskej Štiavnice. Atraktívnou súčasťou expozície je možnosť fárania do bane, kde sa nachádza asi kilometer dlhá trasa, ktorá približuje ťažkú prácu baníkov, rôznu techniku a zariadenia, ktoré sa používali pri ťažbe v období od 17. do 19. storočia. Prehliadka trvá približne 90 min. Povrchovú expozíciu múzea tvoria staré banské stavby aj so zariadením (...Cachovňa - haviarska izba a kováčska dielňa s pôvodným vybavením, Pracháreň - hlavný sklad pušného prachu pre celý banskoštiavnický rudný revír, na ktorom už v 18. storočí bol osadený jeden z prvých bleskozvodov v Uhorsku, rôzne typy baníckych obydlí...). Medzi novšie expozície patrí "Náučná geologická expozícia" (súčasť projektu Geopark Banská Štiavnica), ktorá mapuje geologický vývoj Slovenska na vzorkách hornín, ktoré zozbierali slovenskí geológovia.
-
Starý zámok
-
Nový zámok
-
Mineralogická expozícia
-
Galéria Jozefa Kollára
-
Kammerhof - Baníctvo na Slovensku
-
Štôlňa Glanzenberg
Sitno - Štiavnické vrchy
je najvyšším vrchom Štiavnických vrchoch a predstavuje výraznú krajinnú dominantu. Z jeho vrcholu je jedinečný kruhový výhľad. Je miestom výskytu viacerých chránených druhov rastlín a živočíchov. Osídlenie Sitna siaha až do praveku, počas archeologických prác tu bolo odryté mohutné lužické hradisko.
- Hrad Sitno
-
Rozhľadňa na Sitne
Rozhľadňa patrí medzi najstaršie stavby v Európe. Bola postavená na najvyššom bode Sitna okolo roku 1736, kedy ju dal postaviť majiteľ kaštieľa vo Sv. Antone a celého Sitnianského panstva - Andrej Jozef Koháry. V roku 1886 dal budovu obnoviť gróf Filip Coburg, na podnet svojho osobného lekára - turistu a horolezca MUDr. Edmunda Viliama Téryho (jeho meno nesie aj známa vysokotatranská chata). Rozhľadňa je spätá aj s menom Andreja Kmeťa, kňaza, botanika, archeológa a geológa, ktorý ako prvý preskúmal archeologickú lokalitu Sitna. Dnes objekt patrí správe CHKO Štiavnické vrchy a nachádza sa v ňom muzejná miniexpozícia zameraná na starú a novšiu históriu s orginálnymi archeologickými artefaktami Sitna a exponátmi sitnianskéj fauny, plní aj funkciu informačného strediska s možnosťou občerstvenia v bufete.
Kaštieľ vo Svätom Antone:
V obci Svätý Anton stojí monumentálny barokovo-klasicistický kaštieľ s prekrásnym anglickym parkom. Architektúru kaštieľa tvorí symbolika kalendára - má 4 vchody, 7 arkád, 12 komínov, 52 izieb a 365 okien. Kaštieľ bol v r. 1744 prestavaný zo staršieho hrádku, vlastníkom ktorého bol hontianský župan a cisársky generál Andrej Koháry, neskôr sa stal majetkom rodiny Coburgovcov až do konca druhej svetovej vojny kedy v ňom žil niekdajší bulharský cár Ferdinand Coburg. V súčastnosti je v kaštieli múzeum zbraní a loveckých trofejí, najmä jeleních paroží. V kaštieli je možné obdivovať aj nádherný interier s pôvodným s nábytkom. Ku skvostom patrí Zlatý salón s nábytkom, ktorý venovala Mária Terézia ako súčasť svadobného daru svojej dcére Márii Antoinette. V kaštieli sa každoročne začiatkom septembra konajú poľovnícke slávnosti - Dni sv. Huberta.