Články‚ príspevky... z regiónu
Banícke tajchy sú oázami pokoja
Jazerá v okolí Banskej Štiavnice sa na prvý pohľad nelíšia od mnohých iných, ktoré vytvorila príroda. V ich prípade však prírodu nahradili dlhé roky práce a zručnosť ľudí v 17. a 18. storočí. Umelé vodné nádrže, nazývané tajchy, vybudovali pre potreby vtedajšieho baníctva, teraz sú vyhľadávanými miestami odpočinku.
Čítajte viac http://cestovanie.pravda.sk/
Pomník starých mládencov sa má stať súčasťou náučného chodníka
Prestavlky sa pýšia európskou raritou. Pomník starých mládencov už roky láka turistov.
PRESTAVLKY. Pomník starých mládencov, ktorý v obci Prestavlky v okrese Žiar nad Hronom vyhľadávajú turisti už niekoľko desaťročí, by mal byť v budúcnosti súčasťou náučného chodníka Jazvínska skala. Samospráva chce na jeho vybudovanie získať finančné prostriedky z Programu obnovy dediny.
Čítajte viac: http://ziar.sme.sk
Stredoveký hrad postavil na gazdovskom dvore
V gazdovskom dvore v Hronskom Beňadiku vyrástol stredoveký hrad. Postavil ho národovec Stanislav Pánis, ktorého inšpiráciou sú francúzski rytieri.
HRONSKÝ BEŇADIK. Trvalo štyri roky, kým hrad v Beňadiku dostal dnešnú podobu. Materiál naň dovážal jeho majiteľ z devínskeho kameňolomu, v súčasnosti je takmer dokončený.
Čítajte viac: http://ziar.sme.sk/
ziar.sme.sk
Sklené Teplice, ktoré patria k najstarším kúpeľom na Slovensku, sa môžu pochváliť unikátnym prírodným výtvorom - jaskyňou, kde vyviera termálna voda.
zivot.lesk.cas.sk
Jaroslav Slašťan objavil na ploche veľkej ako futbalové ihrisko malý floristický poklad - osem druhov orchideí. Verí, že nie sú jediné.
ziar.sme.sk
Odbery vzoriek vody z tajchov v žiarskom regióne ukázali, že ľudia si v nich môžu bez obáv zaplávať.
ziar.sme.sk
Hodiny na baníckej klopačke v Hodruši-Hámroch sú slovenským, ale aj svetovým unikátom. Nefungovali dvadsať rokov, no pred časom sa ich podarilo opraviť šestnásťročnému Peťovi.
zvolen.sme.sk
Vo vyše dvestopäťdesiat rokov starej kaplnke sa veriaci modlia každú sobotu večer.
cestovanie.sme.sk
Banská Štiavnica je jedným z najkrajších a historicky najzaujímavejších miest na Slovensku, čo dokazuje aj zapísanie mesta a jeho okolia do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.
TIP NA VÍKEND: Klenoty minulosti na strednom Slovensku
Malebné zrúcaniny starých hradov sú lákavým cieľom na výlet aj v tomto ročnom období, zvlášť, keď sa zima ešte veľmi o slovo nehlási.
Stredné Slovensko. Hornatá, husto zalesnená časť našej krajiny s nádhernou prírodou, do ktorej sú ako klenoty minulosti vsadené viaceré historické stavby. Hoci sú mnohé dnes ruinami a iba nemými svedkami minulosti, stále z nich dýcha sláva, krása i pýcha dávnych vekov. Pre niekoho boli bezpečným útočiskom, pre iného nedobybytnou métou. Majú svoje príbehy a viažu sa k nim známe povesti. Medzi múrmi hradných zrúcanín sa však dá aj snívať a pri troške fantázie sa môžu v predstavách odohrať príbehy, ktorých hlavnými hrdinami budete vy. Prijmite teda pozvanie na niektoré hradné sídla v stredoslovenských regiónoch. pokračopvanie ⇒
Donjon je unikátom strednej Európy
ZVOLEN. Archeologický výskum na Pustom hrade sa túto sezónu sústreďuje aj na približne 400 metrov dlhú spojovaciu časť medzi dolným a horným hradom. Hradba plynulo pokračuje z dolného hradu smerom hore, dlhá je približne 200 metrov. Približne v strede medzi dolným a horným hradom končí. Ďalej je už iba prírodná bariéra v podobe kamenného hrebeňa. pokračovanie ⇒
► Kamenné more v Ihráči (aktualizované)
Počas prác pri čistení kamenného mora bol okolo vytvorený aj nový okružný turistický chodník, ktorý urobí tento prírodný útvar atraktívnejší pre turistov a návštevníkov. pozrite si mapu »
Zoči voči medveďovi: Chráňte si hlavu (zdroj: http://ziar.sme.sk )
Jaroslav Slašťan sa venuje skúmaniu medveďov a ich správania už roky. S pomocou dotazníkov, ktoré vypĺňajú ľudia, čo sa stretli s medveďom zoči voči, vytvoril niekoľko zásad o tom, ako sa v takejto situácii zachovať.
KREMNICA. V Kremnických vrchoch sa pred časom objavili útoky medveďov na ovčie stáda a výnimkou nie je ani stretnutie šeliem s človekom. Čítajte viac »
► 25. murovaný prameň J. Filandu (zdroj: http://prievidza.sme.sk/ )
HANDLOVÁ. Horolezci vybavili nad Handlovou kamennú studničku
Prameň s názvom Trasľavý je 25. murovanou studničkou na Slovensku a prvou na hornej Nitre. Nachádza sa v horách nad Handlovou. pokračovanie...
► Najmladšia vyhasnutá sopka v strednej Európe láka (zdroj: ziar.sme.sk )
TEKOVSKÁ BREZNICA. Náučný chodník k svojej najväčšej prírodnej atrakcii - lávovej vyvreline po činnosti najmladšej sopky v strednej Európe chce v dohľadnom čase vybudovať obec Tekovská Breznica v okrese Žarnovica. pokračovanie »
► Vzácne meracie prístroje sa po rokoch vrátili na svoje miesto (zdroj: ziar.sme.sk )
KREMNICA.Zrenovovaná meteorologická stanica sa vrátila na svoje pôvodné miesto po desaťročiach. V šesťdesiatych rokoch prestali prístroje fungovať a na dlhú dobu zmizli v mestskom depozitári. Pred nejakým časom sa ich mesto rozhodlo zreštaurovať a umiestniť na Štefánikovom námestí. pokračovanie »
► Štiavnica dostala vianočný darček - lyžiarske stredisko (zdroj: ziar.sme.sk )
BANSKÁ ŠTIAVNICA. Zoznam fungujúcich lyžiarskych stredísk v Banskobystrickom kraji sa v tejto sezóne rozšíril o novootvorené stredisko Salamandra resort v Štiavnických vrchoch. Lyžiarom ponúka 1 450 metrov dlhú a 60 metrov širokú zasnežovanú zjazdovku strednej náročnosti na severozápadnom svahu s prevýšením 271 metrov. Prepravu zabezpečuje štvorsedačková lanovka s bublinami s kapacitou 2 400 osôb za hodinu, jej vrcholová stanica je v nadmorskej výške 850 metrov. Na zasnežovanie sa využíva jeden z banskoštiavnických tajchov - Horné Hodrušské jazero. V ponuke strediska sú aj tri bežkárske trate dlhé od 3,4 po 4,8 kilometra. pokračovanie...
► Náučný chodník Zelená cesta v Kremnici po rokoch znovu funguje (zdroj: ziar.sme.sk )
KREMNICA. Od prvého júlového dňa začal náučný chodník Zelená cesta opäť slúžiť turistom. Jeho dĺžka je takmer deväť kilometrov, pričom absolvovanie celej trasy trvá približne štyri hodiny. Východiskom je mestský parčík, kde na náučný chodník upozorňuje drevená plastika medveďa. pokračovanie...
►Peter Priehradník - Szabóova skala
Na našom území sa nachádza množstvo prírodných miest, útvarov a zaujímavostí, popri ktorých pri našich cestách na dovolenky, alebo do zamestnania prechádzame, vidíme ich z auta, vlaku, či autobusu. Niekto cestuje okolo týchto mies niekoľkokrát v živote, niekto možno každodenne. Pozeráme sa na ne a vlastne si ani neuvedomujeme, že o týchto miestach nevieme nič a možno by sme aj radi získali aspoň základné informácie, ktoré sú zaujímavé, pútavé, poučné a v neposlednej rade si aj zväčšíme náš obzor vedomostí o kraji kde žijeme, či okolo ktorých často prechádzame. Aj pre týchto zopár argumentov, som sa rozhodol o jednej z takýchto prírodných zaujímavostí, zosumarizovať svoje získané informácie a prezentovať ich napríklad aj takýmto spôsobom. pokračovanie...
►KST MŠK s.r.o. Žiar nad Hronom.
KST v spolupráci so športovou redakciou NOVÍN ŽIARSKEJ KOTLINY MY pripravili članok o našom turistickom klube (minulosť, súčastnosť, budúcnosť). Článok bol uverejnený v čísle 43 (28.10. - 3. 11. 2008). Celý článok »
redaktor M. Pobežka, KST - Ľ. Lupták, F. Kovár
►KST MŠK s.r.o. Žiar nad Hronom.
KST a Slovenský rozhlas, redakcia rádiovíkendu pripravili reportáž o prírode a turistike v Žiarskom regióne, ktorá bola nahrávaná počas prechodu PR Bralce - Kečka. Reportáž sa vysielala 18. 10. 2008 v relácii RÁDIOVÍKEND.
Doplnené: Prepis z reportáže uverejnený v januárovom čísle 2009 časopisu CESTOVATEĽ
Koordinátor akcie František Kovár.
► Nestratilo na aktuálnosti:
BORIS FILAN O MÉDIÁCH (Pálenica Borisa Filana v Slov. rozhlase dňa 29. novembra 2008)
Blíži sa koniec roka a s ním prichádzajú rôzne predpovede. Niektoré z nich sa týkajú budúcnosti Baraka Obamu, iné toho, že sme sa predsa len neučili v škole ruštinu zbytočne. Ja mám jednu predpoveď, ktorá je dlhodobá:
Pamätajte si! Raz príde doba, keď sa vynoríme z tohto šialenstva, ktoré nám teraz vzbĺklo v hlavách a budeme sa za seba strašne hanbiť. Budeme sa prepadať od hanby, keď si spomenieme, na čo sme sa pozerali, čo sme čítali a čo sme počúvali. Ako sme dovolili, aby nás pár šikovných zvrhlíkov dostalo k novinám, časopisom a televíziám, ktoré sú žumpa plná zvratkov a výkalov. Nebudeme chápať, ako bolo možné profitovať na chorobách a nešťastí našich blížnych. Nebudeme schopní vysvetliť našim deťom a vnukom, ako sme to dopustili. Budeme sa snažiť nemyslieť na to, akých blbcov a hlupane sme to považovali za celebrity. Budeme sa hanbiť za dobu, keď boli denne na prvých stránkach nagelovaní pajáci a usmievavé opice, ktoré neznášali väčšie série orgazmov s tým istým partnerom. Budeme hovoriť, že na vine vtedy boli oni, akýsi neurčití oni, a tí budú medzi nami a budú ukazovať prstom na niekoho neexistujúceho. Ale my sme spolupáchatelia tohto hnusu, nie iba tí čo to píšu, vydávajú a vysielajú. My s nimi ochotne kolaborujeme tým, že to pozeráme, počúvame , čítame a kupujeme. Iba toľko som Vám chcel povedať, respektíve nie chcel, ale musel, lebo už mi praskne hlava od toho mlčania. Ďakujem!
Autor, vlastník, webmaster: František Kovár, Stará Kremnička